Festera: mäng ja disain kasvatavad rohelist mõtteviisi
Euroopa Liidus ollakse seisukohal, et oma elukeskkonna säilitamiseks peab inimkond järgmise 30 aasta jooksul vähendama kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist 80% võrra. Et see päriselt õnnestuks, peame kõik oma elus päris mitu uuenduslikku muutust tegema.
Kiiksuga kast
Selleks, et oma panus anda, ei pea elu elamata jätma. Tarbimise täielik lõpetamine või bioprügi külmutamine (jah, on inimesi, kes seda teevad) ei ole kindlasti jätkusuutlik ja kõigile sobilik lahendus. Vastupidi, probleemile nutikalt, teinekord isegi kiiksuga lähenedes, võib oma elu läbi keskkonnahoiu hoopis põnevamaks muuta. Festera toodab biokaste - prügikaste, mis lagundavad biojäätmed huumuseks, seda sinu enda köögis ning ilma haisuta. Panime kodumaiste disainerite loodud biokasti sisse elama hulga kasulikke ja ohutuid baktereid, tegelikult neidsamu, keda leidub igas kompostihunnikus. Mikroobide ja inseneritöö koostoimel saabki prügi aastaringselt laguneda ning kasutaja saab vastutasuks mõnusat huumust oma toa- või peenrataimedele.
Väiksem süsinikujalajälg
Ühe aasta pikkune kiiksuga kasti kasutamine võrdub samaga, nagu loobuda kuuks ajaks oma sõiduautost. Kliendi süsinikujalajälg väheneb peamiselt kolmel viisil. Esiteks - kompostimine toob biojäätmed tagasi looduslikku ringi ning hoiab ära nende põletamise ning suure hulga CO ja CO2 tekkimise. Teiseks, kompost aitab ka ise süsihappegaasi pinnasesse siduda, tähendab, see jääb koos teiste ainetega maasse, mitte ei paisku õhku. Kolmandaks asendab naturaalne huumus keemilisi väetiseid ning pikapeale hakkab kompostimine isegi prügiauto kütust säästma.
Laste lemmik
Biokasti kasutamine muutub õige ruttu ootamatult kaasahaaravaks. Testkliendid on korduvalt kirjeldanud, kuidas jäätmete lisamisest saab mäng: lõpptulemust oodatakse pikisilmi, sageli koos kogu perega. See on ilmselt ka põhjuseks, miks lapsed Festera niivõrd hästi omaks võtavad. Tragidel vanematel on nüüdsest ka linnas elades võimalus biokasti abil oma võsukestele näidata, kuidas loodus töötab. Toidujäätmed, kunagised põllusaadused muutuvad huumuseks ning selle abil saab ise toitu, alustuseks kasvõi maitsetaimi kasvatada - raske on leida linnatingimustes paremat loodusliku ringluse näidet. Puhas ja isekasvatatud toit on loomulikult boonuseks tervele perele.
Disain ja tehnika
Nagu Festera kliendiintervjuudest on selgunud, tahaksid paljud inimesed prügi sorteerida, kuid peavad seda ebameeldivaks või lihtsalt liiga keeruliseks. Selline suhtumine iseloomustab teisigi uuemaid, veel sissejuurdumata ideid - nendega ei minda kaasa, kui need lihtsaks ja ligitõmbavaks tehtud ei ole, eriti hästi on seda märgata erinevate nutirakenduste ja infosüsteemide puhul. Just seepärast on iga uue leiutise, tehnikavidina või elukorralduse muutuse juures eluliselt tähtis panna rõhku ka disainile. See on sild leiutajate ning tavakasutajate vahel - hea disainer teeb keerulisemagi lahenduse lihtsasti mõistetavaks ning ligitõmbavaks. Eestlane armastab disainis puitu, selle kasutamine muudab sisekujunduse hubaseks ja soojaks, samas aitab hoida skandinaavialikult lihtsat joont. Samuti on puitmaterjal keskkonnasõbralikum ning jätab ka silmale looduslikuma mulje. Festerat tuleks samuti võtta kui isemoodi kujunduselementi oma köögi eriliseks muutmiseks.
Kui tarbijaskond liigub õiges suunas, on biokast viie aasta pärast ühe
stiilse ja läbimõeldud köögi lahutamatu osa, mis siis, et disainerprügikast
praegu kummaline tundub. Uue maailma probleeme ei saa lahendada vanamoodi. Mis
tundub täna innovaatiline või lihtsalt veider, on homme uus normaalsus.