Kommenteeri

KÜSKi toel saavad nutika lahenduse kolm laste ja noortega seotud murekohta

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) nõukogu kinnitas ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatori viienda hooaja võitjateks ja 25000-eurose starditoetuse saajateks Helge, Logopuu ja E-lapsehoidja. Kõik kolm algatust tegelevad otsesemalt või kaudsemalt laste ja noortega, luues uued digitaalsed lahendused vaimse tervise turgutamiseks, kõnearengu jälgimiseks ja lapsehoiuks.

“Selleks, et lastel ja noortel oleks Eesti ühiskonnas hea kasvada, tuleb meil täiskasvanutena hoolitseda muuhulgas selle eest, et nende vaimse tervise mured ei jääks tähelepanuta. Samal ajal teame, et koolipsühholooge kõikjale ei jätku, puudus on ka logopeedidest. Kolmest starditoetuse saanud algatusest kaks tegelevad just nende kitsaskohtadega. Helge mobiilirakendus toob leevendust koolilaste muremõtetele, Logopuu aga abistab oma väikelapse kõnearengu pärast muret tundvaid lapsevanemaid,” rääkis Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toetuste koordinaator Mariliis Saaret. “Kolmas starditoetuse saanud algatus, E-lapsehoidja, on abiks lapsevanematele, kes töötavad lastega koos kodukontoris ja püüavad leida tasakaalu töö- ja pereelu vahel.”

Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt 25 000-eurosed starditoetuse saanud algatused läbisid eelnevalt Eesti ainsa ühiskondlikele algatustele suunatud NULA inkubaatori programmi. Kokku osales NULA inkubaatoris 2020. aastal kümme algatust, mis kõik tegelesid Eesti ühiskonna murekohtade lahendamisega.

NULA inkubaatori kutsusid 2016. aastal ellu Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Heateo Sihtasutus, et leida uudseid lahendusi ühiskondlikele probleemidele. Tänavu esitati ideekonkursile 80 algatuse mõtet, neist kümme said võimaluse osaleda Heateo Sihtasutuse poolt korraldatud inkubatsiooniprogrammis. Inkubaator toimus koostöös kogenud praktikutega (Avaron, Fontes, Pipedrive, Playtech, PwC Eesti, Transferwise, Veriffist), kes panustasid koolitustesse ja pakkusid osalejatele mentorlust.

KÜSKi nõukogu otsusega toimub NULA inkubaator ka järgmisel kolmel aastal ning selle läbiviimise eest vastutab Heateo Sihtasutus. NULA inkubaatorisse on uute ideedega võimalik kandideerida taas 2021. aasta kevadel.


KÜSKi starditoetuse saajad 2020:
  • Helge südameasi on leevendada kooliõpilaste läbipõlemist. Selleks, et muuta koolielu laste jaoks rõõmsamaks, luuakse mobiilirakendus, mis annab õpilastele võimaluse jälgida oma mõtteid ja tundeid ja mille kaudu saavad nad ennast ise aidata või küsida abi koolipsühholoogilt või sotsiaalpedagoogilt.
  • Logopuu soov on aidata 0-3 aastaste laste vanematel saada kiiresti tõenduspõhist infot oma lapse kõne arengu ja arendamise kohta ja sel viisil suurendada logopeedilise abi kättesaadavust. Selleks luuakse veebiplatvormi, kus lapsevanem saab ise testida oma lapse kõne arengu taset ning kust leiab usaldusväärset infot ja veebipõhiseid mänge, mille abil saab lapsevanem toetada lapse kõne - ja suhtlemisoskuse arengut.
  • E-lapsehoidja viib videokõne vahendusel kokku pered ja tööd otsivad lapsehoidjad, pakkudes paindlikku, kiiret ja asukohast sõltumatut lapsehoidmise teenust laste kõrvalt kodukontoris töötavatele vanematele. Selleks lisavad kontrollitud lapsehoidjad veebiplatvormi kaudu videosessioonide aegu, mida saab lühikese etteteatamisega broneerida raamatu lugemiseks, meisterdamiseks, koolitöödes abistamiseks või muudeks tegevusteks.

Lisa kommentaar

Email again: