NULA inkubaator süstib kolmandasse sektorisse ettevõtlikku mõtteviisi. Oma ideega kandideerimiseks on aega kolm päeva!
Eesti esimene üksnes ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaator alustab sel kevadel oma kaheksandat hooaega. Igaühel on võimalik esitada inkubaatorisse oma idee mõne ühiskondliku probleemi lahendamiseks. Aega on selleks kuni reede, 31. märtsi südaööni.
NULA inkubaatori projektijuhi Agnes Kanguri sõnul on inkubaator mõeldud selleks, et aidata nutikalt lahendada ühiskondlikke probleeme. “Inkubaatorisse sobivad kõik ideed, mis püüavad uudsel moel pakkuda lahendust või leevendust mõnele teravale murekohale Eesti ühiskonnas, olgu tegu hariduse, keskkonna või hoopis tervise valdkonnaga,” selgitas ta. “NULA poolt on osalejatele poole aasta pikkune tasuta koolitus- ja arendusprogramm, mille käigus õpitakse algse idee testimist lean-meetodil, teenusedisaini, mõju mõõtmist, aga ka eelarvestamist ja kommunikatsiooni,” selgitas Kangur inkubaatori sisu.
Üks NULA inkubaatorist hoo sisse saanud algatusi on Jututaja, mis viib omavahel kokku noored ja eakad, et leevendada nende üksildust. MTÜ Jututaja asutaja Anu Leps toob välja, et just NULA aitas neil selgusele saada, millist lahendust nad tegelikult arendada tahavad. “Meil oli mõte, et me tahame midagi teha eakate heaks ja kaasates noori. Aga kuidas seda teha, sellest meil väga palju head arusaamist ei olnud,” meenutas Anu NULAsse kandideerimise aega.
Pooleaastane programm aitab meeskondadel käia läbi kõik olulised sammud, mis on ühiskondliku algatuse käivitamiseks vajalikud. Inkubaatori vilistlase, MTÜ Kõnnime Koos asutaja Katre Savi sõnul andis NULA väga selge raamistiku, kuidas ideest lahenduseni jõuda. “Kõige rohkem kasu oli hästi regulaarsetest kohtumistest, ülesannetest. Oli väga strateegiline, läbimõeldud plaan, millega selle enam kui poole aasta jooksul tegelema pead," rääkis Savi, kelle asutatud MTÜ käivitas Eestis juhendatud jalutusgrupid, mis aitavad kaasa liikumisharrastuse levikule.
Jututaja asutaja jaoks oli suur roll ka mentoril, kelle nad inkubaatoris enda meeskonnale toeks said. “Saada kellegi käest tuge, kes on selles kogenud, tundus meile väga vajalik,” rääkis Anu Leps.
Lisaks sisukatele töötubadele ja personaalsele mentorile NULA programmi ajal on kuni kolmel parimal algatusel võimalik saada kuni 25 000 euro suurune stardikapital idee elluviimiseks. Inkubaatori projektijuhi Agnes Kanguri sõnul on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali poolt aastate jooksul stardikapitaliks eraldatud ligi 475 000 eurot.
Inkubaatorisse kandideerimiseks tuleb täita ankeet NULA kodulehel nula.ee. Seal tuleb lühidalt iseloomustada probleemi, mida lahendada soovitakse, ning kirjeldada oma ideed. Projektijuht Agnes Kangur paneb südamele, et inkubaatorisse on kasulik kandideerida koos mõne mõttekaaslasega. “Idee arendamine meeskonnaga on kiirem ja tõhusam. Ülesandeid on ka palju toredam kellegagi arutada ja koos erinevaid lahendusi leida,” märkis ta.
Sul on Eesti ühiskonda muutev idee, mille edasiarendamiseks vajad nõu ja rahastust? Vaid kolm päeva on aega kandideerida NULA inkubaatorisse.
NULA inkubaatori käivitasid 2016. aastal Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja Heateo Sihtasutus eesmärgiga leida uuenduslikke lahendusi teravatele probleemidele Eesti ühiskonnas. Aastate jooksul on inkubaatoris osalenud 61 algatust, nende seas näiteks Vaikuseminutid, Topsiring, Tugitakso, Asendusõpetajate süsteem, Jututaja, Kõnnime Koos, Digiõps.