Kommenteeri

Vahehindamise järel jätkavad NULA inkubaatoris seitse algatust

Eesti ainsas ühiskondlikele algatustele mõeldud arenguprogrammis jätkavad oma teekonda seitse alustavat ettevõtet - EatB4, Infinder, Klubi Tervisefänn, Koostööõpe, NOSI, PEVICO ja Walkwise. Algatused pakuvad lahendusi erinevatele probleemidele alustades toiduraiskamisest kuni laste vähese liikumisharjumuseni.

NULA 2020 osalejad mõju hindamise koolituspäeval
“Tänavu inkubaatorisse pääsenud 11 algatust on pooleteise kuu jooksul tegelenud oma idee täpsustamise ja testimisega. Edasipääsejate valikul hindasime, kui suure arenguhüppe on meeskonnad seni teinud ja millistele algatustele oleks inkubaatori teise osa programmist enim kasu,” ütles NULA inkubaatori projektijuht Agnes Miidla. “Augustis jätkuvad koolitused mõjuhindamise, kommunikatsiooni ja kulu-tulumudelite teemadel, et programmi lõpuks kasvaks ideedest toimivad lahendused,” lisas Miidla.

Eestis läheb igal aastal raisku ca 84 000 tonni toitu, mis kõlbab tegelikult süüa, sellest 20 000 tonni moodustab poodides müümata jääv toit. Sellest omakorda 1800 tonni annetatakse Toidupangale, kust see jõuab toiduabi vajavate inimesteni. Algatus EatB4 soovib oluliselt lihtsustada seda, kuidas kauplustes üle jääv toit Toidupangani jõuab ja loob selle jaoks lahenduse, mis asendab praegu käsitsi tehtava andmesisestuse automaatse süsteemiga. Nii ei peaks Toidupanga vabatahtlikud kulutama aega andmete ümbertoksimisele, vaid saaksid tegeleda näiteks toidupakkide kokkupanekuga. “Intensiivne inkubaatoriprogramm on meile hea hoo andnud – mentorid on aidanud algset ideed fokusseerida, oleme saanud häid nippe meeskonnatööks ja suur tugi on olnud ka teistest algatustest, kellega inkubaatoris kohtusime,” ütles algatuse EatB4 üks eestvedajaid Märt Helmja.

Nagu kõik NULA inkubaatori algatused, sai ka EatB4 omale personaalsed mentorid erasektorist. Veriffi tootejuhi Kalev Rundu sõnul on algstaadiumis lahenduste arengule kaasa aitamine hästi põnev. “Kuigi EatB4 tiim on suurepäraselt saanud hakkama ka omal käel, on mul mentorina olnud võimalus aidata neid vastavalt oma kogemustele, küsida õigeid küsimusi tootearenduse valdkonnast vaadatuna ja rõhutada seda, kui oluline on täpne probleemipüstitus,” ütles Rundu, kes lööb NULAs mentorina kaasa juba mitmendat aastat. Lisaks Veriffile on NULAs mentoreid ka Outfunnelist, Pipedrive’ist, Playtechist, Teliast ja Whereby’st.

Sel kevadel esitati NULA inkubaatorisse rekordilised 89 ideed, mis võiksid lahendada mõnda olulist ühiskondlikku probleemi. Inkubaatorisse pääsesid neist 11 ning nüüd on valitud seitse parimat, mis oma teekonda arenguprogrammis jätkavad. Oktoobris saavad inkubaatori läbinud meeskonnad kandideerida oma idee elluviimiseks Kodanikuühiskonna Sihtkapitali 25 000eurosele starditoetusele, mis antakse välja kuni kolmele algatusele.

NULA inkubaatori kutsusid 2016. aastal ellu Kodanikuühiskonna Sihtkapital koostöös Heateo Sihtasutusega ning kuue hooaja jooksul on inkubaatorisse esitatud ligi 500 ideed mõne ühiskondlikult olulise probleemi lahendamiseks. Inkubaatorist on välja kasvanud mitmed tuntud algatused, teiste seas Vaikuseminutid, Asendusõpetajate programm, Köömen, Jututaja ja e-lapsehoidja.

ALGATUSTE TÄPSEMAD KIRJELDUSED

EatB4
Platvorm, mis kogub kokku info toidukaupluste poolt loovutatava toidu kohta ja võimaldab seda kasutada Toidupanga logistika efektiivsemaks korraldamiseks.

Infinder
Veebiplatvorm, mis toob kokku praktikakohta otsivad õpilased ja praktikakohti pakkuvad ettevõtted, arvestades kattuvaid vajadusi ja oskusi.

Klubi Tervisefänn
Lastele ja lapsevanematele suunatud koolitusprogramm, mis ühendab tasakaalustatud toitumist, füüsilist aktiivsust ja vaimset heaolu. Koolitus võimaldab muuta pere harjumusi nii, et liikumisest saaks meeldiv elustiili osa ja tasakaalustatud toitumine tähendaks maitsvaid alternatiive.

Koostööõpe
Koos psühholoogidega loodud aineprogramm koostööoskuste õpetamiseks koolides, et parandada noorte teadmisi ja oskusi koostöösuhete loomisest ja hoidmisest.

NOSI
Lastele mõeldud mobiilirakendus, mis sisaldab interaktiivset kokaraamatut tervislike toitude valmistamiseks ja platvormi, kus vanemad saavad oma laste tehtud toiduvalmistamise fotosid meeldivaks märkida. Rakenduse eesmärk on aidata kujundada lastes tervislikke toitumisharjumusi.

PEVICO
Sotsiaalset isoleeritust ennetav terviklahendus, mis on suunatud inimestele, kes ei oska või pole tervise tõttu võimelised kasutama sidevahendeid oma lähedastega kontakti hoidmiseks. Lahendus on abiks ka haiglatele/hoolekandeasutustele.

WalkWise
Spetsialistide poolt juhendatud käimisgruppide süsteem koos seda toetava tehnoloogilise platvormiga. Eesmärk on luua pikaajaline ja kasutajasõbralik programm tervislike käitumusharjumuste juurutamiseks, et vähendada ülekaalust põhjustatud terviseprobleeme ja haigusi.

Lisa kommentaar

Email again: